Не е тајна дека бременоста може да биде малку непријатна. Откријте како може да помогне пренаталната масажа.

Те болат рамениците. Стапалата ве болат. Вашиот долен дел од грбот се чувствува како да носи друга личност во последните неколку месеци – затоа што, добро, носи. Непријатностите од бременоста често се занемаруваат, но кога живеете со нив, тие можат да направат да се чини дека завршувањето на секојдневните задачи е речиси невозможно. Ако сте заситени од постојаните болки во бременоста, можеби се прашувате дали пренаталната масажа може да понуди одредено олеснување.

Придобивките од терапијата со пренатална масажа

Терапевтската масажа се користи со векови за подобрување на целокупното здравје, намалување на стресот и ублажување на мускулната тензија. Истражувањата покажуваат дека терапијата со пренатална масажа може да помогне да се намали анксиозноста, да се намалат симптомите на депресија, да се ублажат болките во мускулите и зглобовите и да се подобрат резултатите од породувањето и здравјето на новороденчето.

Шведската масажа е препорачаниот метод за масажа за време на бременоста, бидејќи се справува со многу вообичаени непријатности поврзани со скелетните и циркулаторните промени предизвикани од промените на хормоните.

Треба да се направи разлика помеѓу терапевтска пренатална масажа и масажа на перинеумот, а последната се однесува на практиката на рачно истегнување на ткивата што го опкружувлкнхбгвџзаат породилниот канал за да помогне да се намали ризикот од епизиотомија или траума поврзана со породувањето.

Можни придобивки од масажата за бременост

Само неколку мали студии се фокусираа на масажа во бременоста. Не се утврдени дефинитивни придобивки. Но, една студија на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Мајами сугерира дека терапијата со масажа може да има повеќе позитивни ефекти, вклучувајќи:

Можеби ќе ви се допадне:   Контракции на матката или движење на плодот? Како може да ги разликува секоја трудница?

Регулација на хормони

Студиите направени во изминатите 10 години покажаа дека нивоата на хормони поврзани со релаксација и стрес значително се менуваат кога терапијата со масажа се воведува во пренаталната нега на жените. Ова води до регулирање на расположението и подобрување на кардиоваскуларното здравје.

Кај жените кои примале масажи еднаш неделно само пет недели, хормоните како норепинефрин и кортизол (хормони поврзани со стресот) биле намалени, а нивото на допамин и серотонин било зголемено (ниските нивоа на овие хормони се поврзани со депресија).

Овие промени во нивото на хормоните, исто така, доведоа до помалку компликации за време на раѓањето и помалку случаи на компликации кај новороденчињата, како што е малата тежина при раѓање. Доказите силно сугерираат дека има здравствени придобивки за мајките и новороденчињата кога терапевтската масажа е инкорпорирана во редовната пренатална нега.

Намалување на отокот

Едемот, или отокот на зглобовите за време на бременоста, често е предизвикан од намалена циркулација и зголемен притисок врз главните крвни садови од тешката матка. Масажата помага да се стимулираат меките ткива за да се намали собирањето течности во отечените зглобови. Ова, исто така, го подобрува отстранувањето на ткивниот отпад што го носи лимфниот систем на телото.

Подобрување на нервната болка

Болката на ијатичниот нерв ја доживуваат многу жени во доцната бременост бидејќи матката се потпира на мускулите на карличниот под и долниот дел на грбот. Притисокот на матката шири напнатост на мускулите на горниот и долниот дел на ногата, предизвикувајќи нивно отекување и притисок врз блиските нерви.

Терапијата со масажа се справува со воспалените нерви помагајќи да се ослободи тензијата на блиските мускули. Многу жени доживеале значително намалување на болката на ијатичниот нерв за време на бременоста преку масажа.

Можеби ќе ви се допадне:   Доење кај деца со расцеп на усна или меко непце

Други потенцијални придобивки од пренаталната масажа:

 • Намалена болка во грбот
 • Намалена болка во зглобовите
 • Подобрена циркулација
 • Намален едем
 • Намалена мускулна тензија и главоболки
 • Намален стрес и анксиозност
 • Подобрена оксигенација на меките ткива и мускулите
 • Подобро спиење

Дали пренаталната масажа е безбедна во текот на целата бременост?

Жените можат да започнат со терапија со масажа во секој момент од бременоста – во првиот, вториот или третиот триместар. Многу установи ќе одбијат да понудат масажа на жена која сè уште е во првиот триместар поради зголемениот ризик за спонтан абортус поврзан со првите 12 недели од бременоста.

КОИ СЕ РИЗИЦИТЕ ОД ПРЕНАТАЛНА МАСАЖА?

 • Избегнувајте длабока абдоминална масажа, особено во првиот триместар.
 • Не легнувајте на грб по 16 недели, наместо тоа, масажата треба да се изведува на страна или лежејќи под наклон од 45 степени.
 • Пренаталната масажа можеби не е соодветна за секого. Проверете кај вашиот лекар дали е безбедно за вас.
 • Масажата не е секогаш најдоброто решение за ненадеен оток, кој може да биде знак за прееклампсија.
 • Избегнувајте длабока ткивна масажа на нозете и надлактиците. „Ова е затоа што бременоста го зголемува ризикот од длабока венска тромбоза (ДВТ), која понекогаш не може лесно да се препознае“, вели Гилкрист.
 • Избегнувајте употреба на одредени есенцијални масла, кои не се безбедни за употреба во текот на бременоста. Еве неколку масла кои се безбедни: лаванда, здравец, бергамот, темјан, грејпфрут, пеперминт и нероли.

Колку често треба да направите масажа за бременост?

Како општо правило, пренаталната масажа може да ви користи во текот на целата бременост со месечни состаноци до околу 27 недели, потоа двапати месечно од околу 27 недели до 36 недели и неделни состаноци од 36 недели до породувањето.

Можеби ќе ви се допадне:   Погрижете се за сензитивната бебешка кожа, но и за кожата на мама!

Можеби изгледа очигледно, но колку почесто масажата, толку подобро ќе се чувствувате и се надеваме дека ќе имате и повеќе енергија и агилност да уживате во бременоста.

Од 37 недели, бременоста се смета за целосен рок. Во оваа пресвртница, вашиот терапевт за пренатална масажа може да започне со работа на точките за стимулација на породувањето во вашата сесија за масажа за постепено да ве подготви вас и вашето бебе за големиот ден.