Контрацепција во периодот на доење

0
Американската Академија за доење има изготвено протокол за контрацептивни методи кои се препорачуваат кај мајки кои дојат. Заштитата од повторна бременост во раниот постпартален...

Складирање на мајчино млеко – зошто наидуваме на различни насоки?

0
Често наидувате на различни насоки за складирање на мајчино млеко? Тоа ве наведува да се замислите и да си го поставите прашањето зошто експертите...

Како доењето придонесува кон општеството?

0
Општеството има целокупна корист кога мајката дои. Доењето спасува животи. Истражувањата покажуваат дека 90% од мајките кои исклучиво дојат шест месеци, секоја година можат...

Како доењето делува на намалување на ризикот од појавата на рак...

Интересни факти кои ги истакнуваме во пресрет на месецот Октомври - месец на борбата против ракот на дојката. Доењето и исхраната на вашето бебе со...

Неколку совети за “измолзување” на мајчино млеко – како да ја...

Да почнеме од почетокот во првите неколку саати после породувањето. Измолзувањето на мала количина на колострум (кој во првиот ден после породувањето се лачи во...

Кога не треба да доите?

0
Иако ретко, вашиот лекар може да ве советува да не доите ако: Земате одредени лекови, како што се лековите за анксиозност или одредени лекови...

Проблеми при доењето: Затнати канали

0
Затнатите канали се чести кај мајките што дојат. Затнат млечен канал се чувствува како пречуствителна и болна грутка во градите. Ако имате температура или...

Дали бебињата треба да ги доиме пратејќи го часовникот?

0
Многу често се поставуваат прашања дали бебињата треба да цицат на одредена временска разлика, на колку саати треба да цицаат, колку треба да трае...

Кои се вообичаените проблеми при доењето?

0
Подолу се наведени некои вообичаени проблеми при доење и како да се справите со нив. Болни брадавици. Многу мајки велат дека нивните гради се...

Пост во период на доењe за време на Рамазан

0
Рамазан е најсветиот месец во годината за припадниците на муслиманската вероисповест. Во текот на месецот Рамазан оние кои го следат постот се воздржуваат од...
15,256ФановиМи се допаѓа
1,327СледбенициСледете не
566СледбенициСледете не
453СледбенициСледете не
1,258ПретплатнициПретплата
error: Content is protected !!