Каков е вкусот и мирисот на одмрзнато мајчино млеко?

Ова е прашање кое често го добивам и предизвикува голема загриженост кај мајките. Бидејќи во овие случаи мирисот на мајчиното млеко е навистина непријатен....

Колострум – “течно злато” и неговата улога

Драга мамо, колострумот е нешто речиси магично и честопати се нарекува „течно злато“ - затоа што искрено вреди злато! Па, зошто е ова толку...

Од серијата успешни доенечки приказни – доење кај предвремено родено бебе

Предвременото породување од секој агол е еден вознемирувачки момент за сите родители. Особено за мајките кои на поинаков начин го замислуваат моментот кога на...

Зошто треба да ја имате “Haakaa” пумпата?

Секоја мајка која дои знае колку е вредно мајчиното млеко - има причина зошто се нарекува течно злато! Вашето тело е неверојатно и прави...

“Б- витамините” и нивната улога во организмот

Оваа група на витамини имаат важна улога во нашиот организам. Луѓето внесуваат одредена количина Б-витамини преку исхраната бидејќи се наоѓаат во поголем број на намирници...

Human milk – Species specific!

Како мајчиното млеко го менува развојот на мозокот кај недоносените бебиња? Истражувачите вклучиле 135 предвремено родени бебиња и откриле дека при испитување на мозокот на...

1ви Март – Меѓународен ден на IBCLC консултантите за доење

0
Секоја година првата среда во месецот март е ден кога се одбележува денот на IBCLC консултантите за доење. За сите нови и идни мајки и...

Неколку совети за “измолзување” на мајчино млеко – како да ја...

Да почнеме од почетокот во првите неколку саати после породувањето. Измолзувањето на мала количина на колострум (кој во првиот ден после породувањето се лачи во...

Доење на дете после првата година – митови за „продолженото“ доење

0
Гостување на Јасна Апостолски - Николов (Дипломирана медицинска сестра, Меѓународен консултант за доење - IBCLC, Сертифициран едукатор за психофизичка подготовка на трудници) во емисијата...

Болни и оштетени брадавици – Контролна рандомизирана студија

0
Болните и оштетени брадавици се една од причините при која доилките одлучуваат да престанат да дојат. Болката и оштетувањето на брадавиците секако има своја...
15,256ФановиМи се допаѓа
1,327СледбенициСледете не
566СледбенициСледете не
453СледбенициСледете не
1,258ПретплатнициПретплата
error: Content is protected !!