Зелена столица: Кога треба да бидете загрижени?

0
Бебешката столица е на високо ниво на загрижувачката листа на родителите. Колку често би требало бебето да кака? Дали бебето индицира во кој правец...

Чување на мајчиното млеко

0
По секое измолзување, можете: Да го чувате го млекото на собна температура. Мајчиното млеко по измолзување можете да го чувате до 4 часа на...

Затнати канали и маститис

0
Блистери / блокирани канали / маститис, а потоа и абсцес обично се појавуваат кога мајката која дои има изобилство на млеко, но бебето не...

Фебрилност кај децата

0
КОЛКУ Е НОРМАЛНА ТЕМПЕРАТУРА НА БЕБЕТО И КАКО СЕ МЕРИ? Нормална температура на бебето е 36-37-37,5 степени целзиусови. Постојат повеќе фактори од кои зависи каква...

Столица кај децата – што е нормално, а што не е?

Ова е едно од прашањата што многу често младите родители си го поставуваат и им создава дилема на родителите. Се надевам дека со овој...

Интервју со првиот меѓународен советник за доење во Македонија – Јасна...

0
Иако во светот е широко распространето, од каде кај Вас дојде идејата за оваа едукација и стекнување со овој сертификат? Најпрво би сакала да се...

ДОЕЊЕ

“Кога бројките не се важни”- од серијата успешни доенечки приказни

0
Една од многуте успешни доенечки приказни но, секоја вредна за мотив на посебен начин! Ника е нашиот јунак која докажа дека бројките за напредокот не...

Каков е вкусот и мирисот на одмрзнато мајчино млеко?

Ова е прашање кое често го добивам и предизвикува голема загриженост кај мајките. Бидејќи во овие случаи мирисот на мајчиното млеко е навистина непријатен....

Колострум – “течно злато” и неговата улога

Драга мамо, колострумот е нешто речиси магично и честопати се нарекува „течно злато“ - затоа што искрено вреди злато! Па, зошто е ова толку...

Од серијата успешни доенечки приказни – доење кај предвремено родено бебе

Предвременото породување од секој агол е еден вознемирувачки момент за сите родители. Особено за мајките кои на поинаков начин го замислуваат моментот кога на...

ПОДГОТОВКА ЗА ТРУДНИЦИ

Една од многуте но, вредна како мотив за сите мајки на предвремено родените бебиња- успешна доенечка приказна на мама Ана и бебе Бисера

Предвременото породување е еден неочекуван момент. Колку и да веруваме дека мора да бидеме силни за да го пребродиме...

Кошница за новороденче – “Што ви е потребно при подготовките за вас и вашето бебе”?

Се ближи еден од најважните денови во вашиот живот, а се уште не знаете што се треба да направите...

Со што да ја замените павловичевата крема?

0
Сакате да ја замените павловичевата крема со органски сертифициран производ кој е еднакво ефективен, но не сте сигурни кој...

Eксклузивното доење ја обновува дисбиозата на цревниот микробиом поврзана со раѓањето на бебето со царски рез

0
Новото истражување дава навистина силна причина зошто ЕКСКЛУЗИВНОТО ДОЕЊЕ е толку важно за сите бебиња, но особено за оние...

Каков е вкусот и мирисот на одмрзнато мајчино млеко?

Ова е прашање кое често го добивам и предизвикува голема загриженост кај мајките. Бидејќи во овие случаи мирисот на...
15,256ФановиМи се допаѓа
1,327СледбенициСледете не
566СледбенициСледете не
453СледбенициСледете не
1,258ПретплатнициПретплата

ИСХРАНА

Целијакија кај бебиња и деца

0
Што е целијакија? Целијакија е автоимуно заболување кое што се карактеризира со нетолерантност на глутен. Глутенот е протеин што се наоѓа во пченица, ‘рж, јачмен...

“Б- витамините” и нивната улога во организмот

Оваа група на витамини имаат важна улога во нашиот организам. Луѓето внесуваат одредена количина Б-витамини преку исхраната бидејќи се наоѓаат во поголем број на намирници...

Бидете дел од Kid Expo заедно со Bellina!

0
Оваа година на 8ми и 9ти Април од 10 до 19ч Bellina ќе земе учество на Kid Expo – првиот организиран саем за деца...

БЕБЕ

Целијакија кај бебиња и деца

0
Што е целијакија? Целијакија е автоимуно заболување кое што се карактеризира со нетолерантност на глутен. Глутенот е протеин што се наоѓа во пченица, ‘рж, јачмен...

РОДИТЕЛСТВО

“Кога бројките не се важни”- од серијата успешни доенечки приказни

0
Една од многуте успешни доенечки приказни но, секоја вредна за мотив на посебен начин! Ника е нашиот јунак која докажа дека бројките за напредокот не...

ПРЕПОРАЧАНИ СТАТИИ

Глобален резултат за стапката на доење 2022-2023 година

“Global collective scorecard ”- Глобалната карта за резултати за стапката на доење беше воведена од УНИЦЕФ и СЗО како дел од Глобалниот колектив за...

Целијакија кај бебиња и деца

0
Што е целијакија? Целијакија е автоимуно заболување кое што се карактеризира со нетолерантност на глутен. Глутенот е протеин што се наоѓа во пченица, ‘рж, јачмен...

Од серијата успешни доенечки приказни – мајка со многу трпение и...

Кога една мајка сака да дои и нејзиното бебе сака да цица, а постои одложен почеток на лактогеназа два или фазата на започнување на...
error: Content is protected !!